Figyelmeztetés: A legjobb hatás érdekében érdemes a tésztát 1 éjszakára állni hagyni!
Még dolgozom a recept tökéletesítésén, de ha már nem tudom hova fejleszteni, akkor frissítem.
Hozzávalók:
- 1 kg burgonya (hámozva, kockákra vágva)
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 fej vöröshagyma
- 1 tojás
- 1 élesztő
- 1/2 dl tej
- liszt - minimum 1 kg
- 20 dkg margarin
- rozmaring, bors, paprika, só
- 2 tojás sárgája a megkenéséhez
Sós vízben puhára főzzük a krumplit, amíg fő, apróra kockázzuk a vöröshagymát és megtisztítjuk a fokhagymát. Az élesztőt a szobahőmérsékletű tejben megfuttatjuk. Mikor a krumpli megfőtt, leöntjük róla a vizet, beledaraboljuk a margarint és megfűszerezzük - a margarin a forró krumplin gyorsan megolvad, bátran adjunk hozzá sót. Összetörjük a krumplit, hozzáadjuk a tojást, a vöröshagymát, a fokhagymát (ha nincs fokhagymanyomó otthon, akkor elég ha éles késsel apróra vágjuk), majd a tejet az élesztővel és alaposan elkeverjük. Folyamatos keverés majd gyúrás mellett fokozatosan adagoljuk hozzá a lisztet - amennyit a tészta felvesz - míg el nem válik az edény falától.
Ez az a pont, ahol a) lefedjük az edényt egy konyharuhával, és valamilyen hűvös helyre eltesszük éjszakázni vagy b) nekiállunk nyújtani, kivágni és sütni.
A tészta nyújtása időigényes és embert próbáló folyamat, hajtogat, nyújt, hajtogat, nyújt, hajtogat, nyújt és így tovább. Aztán ha meguntuk, akkor max 1 centi vastagra nyújtjuk a tésztát és nekiálunk szaggatni - erre én egy kisméretű bögrét szoktam használni. A kisszaggatott pogácsákat sütőpapírra tesszük, tojássárgájával megkenjük és bedugjuk a sütőbe - és azonnal nekiállunk a következő adag nyújtásásnak és szaggatásának, talán pont el is készülünk, mire megsül.
Ha nem hagytuk egy éjszakán át kelni, akkor jót tesz neki, ha kb 5 percig 100-120 fokon melegítjük és utána állítjuk a sütőt 175-180 fokra. Megvárjuk, míg aranybarnára sül a teteje, ekkor próba - szerencse kiveszünk egyet és megnézzük, jól átsült-e. Ha elégedettek vagyunk a tészta álagával, akkor kikapjuk és már toljuk is be a következő adagot.
Ha elkészült nincs más dolgunk, mint bezsebelni az elismerő szavakat - már ha szóhoz jutnak a pogácsát habzsoló vendégek!
Variációs lehetőségek:
- sajtot reszelni/darálni a tésztába (a legbüdösebb sajt is szagát veszti a sütőben, ellenben rettentő finom lesz, mire elkészül - tapasztalat)
- majonézes tormával felturbózni a tésztát (mehet bele bátran, nem határozza meg egyértelműen a pogácsa ízét, de gazdagítja az ízvilágot)
- megszórni tökmaggal, napraforgómaggal a pogácsát (erősen befolyásolja az ízét)
- olivabogyóval - egyszerűen menyei (mehet darabolva a tésztába vagy egészben a pogácsákba)